Akıllı Ev İhtiyacım ve Nesnelerin Ağı’na(Internet of Things) Giriş 1

Girizgah: Teknik kısımla ilgilenecekseniz atlayın geçsin

Son yazımın üzerinden yıl ya da yıllar geçtikten sonra,  aylaklığı bırakıp beni bir şeyler yazmaya iten şey, inanmayacaksınız ama, yine havalarla ilgili. “İyi de akıllı evle bunun ne alakası var, yanlış başlığa mı geldim?” Hayır, hayır durun anlatayım.

Yaşadığım apartman epey eski. Yani en azından benden yaşlı. Gerçi ne eski evler var… Bizim apartman kompleksini kiralayan gayrimenkul şirketinin bakımla ilgili anlayışı “Bir şey çalışıyorsa dokunma” olduğu için ve eski ürünlerin çok uzun süre sorunsuz çalışmak gibi pis(!) bir huyları olduğu için evle birlikte gelen şeyler de bir o kadar eski. Anneannem ve dedemle geçirdiğim çocukluk yazlarımdan hafızamda kaldığı kadarıyla hatırladığım bir ritüeli 2015 yılında yaşatmaya çalışmam ve buzdolabının buzlarını eritmem işte tam da bu yazdıklarımla alakalı.

Her neyse, havalar diyorduk. Michigan’da yaşayıp da başka ne konuşabilir ki bir insan? Evim maalesef eskinin ucuz şimdinin pahalısı elektrikli radyatörlerle ısıtıyor… Bir diğer sıkıntım da radyatörlerin herbirinin birbirinden bağımsız şekilde basit bir termostatla kontrol ediliyor olması. Bu sevimli termostatların üzerinde ise sadece aç  ve kapa şeklinde oklar mevcut. Daha az bilgilendirici olamazdı sanırım. Yani?

KISACA: Kış boyunca odaların sıcaklığını, deneme yanılmayla ve radyatörlerdeki açılma kapanma sırasında çıkan ÇIT sesini duymaya çalışarak ayarlıyorum.

Piyasadaki akıllı termostatlar(cosa, nest) bile kurulum için bundan daha akıllı bir ev bekledikleri için(merkezi bir kontrol olması gerekiyor) iş başa düştü.

Kafamda en azından kaloriferleri tek bir merkezden ve sıcaklık değerine göre kontrol etmek vardı. Kullanıcı profilini işlemek, görsel arayüz, desteklenecek platformlar sonradan belirlenebilir düşüncesiyle en pratik, ucuz, çabuk sonuçlandırılabilecek projeyi oluşturmaya başladım. Bu konuda aklıma ilk gelen çözüm raspberry pi, arduino gibi hazır ve oldukça yaygın kaynağa sahip hazır devreler/tek kart bilgisayarlar kullanmak oldu. Tabi bu durumda her bir kalorifere bağlayacağım ve odalara koyacağım sıcaklık sensörlerine bağlı wifi modüllü arduino’ların fiyatı $150’ı rahatlıkla geçecekti.

Daha sonra Esp8266’ten haberdar oldum. Çok detaylı bir araştırmaya girmedim ama bu  çalışmayı yaptığım sırada piyasadaki fiyat/yaygınlık açısından en başarılı wifi bağlantılı entegreydi. (Geçtiğimiz günlerde Raspberry Pi Zero W piyasaya çıktı. İhtiyacınıza göre Linux çalıştıran bu devre daha doğru bir seçim olabilir)

Bu aşamada hala projeyi olabildiğince açık uçlu tuttum. Sıcaklığı okuduktan sonra bilgiyi nasıl kullanacağımı, devreler arasında bir iletişim olup/olmayacağını, olursa hangi protokol üzerinden olacağını bir kenara bıraktım ve kendime ufak gerçekleştirilebilir hedefler koydum. (Hanım koş Onur Agile çalışmayı keşfetti)

İlk hedefim Esp8266 ile sıcaklık okumak. Onu da bir sonraki yazıya bırakalım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s