Bonobo’dan yeni bir albüm: Migration

Bu satırları yazmaya 15 Ocak 2017, yani albümün çıkışından iki gün sonra başlıyorum. Yayınlamak için ön sipariş vermiş olduğum plağın elime geçmesini bekleyeceğim. Ön sipariş vermiş biri olarak, plağın, albümün çıktığı gün elime ulaşacak şekilde kargolanmasını beklerdim aslında… Her neyse, bu gecikme sayesinde albümü çokça defa dinleyip, yazımın üzerinden geçme fırsatı bulacağım.

Migration için diyebileceğim ilk şey, Black Sands öncesine bir dönüş olduğu. Geçtiğimiz yıllarda Simon Green’i oldukça yakından takip eden şahsım adına, bu şaşırtıcı olmadı. Gerek Outlier setleri, gerek spotify için oluşturduğu playlistler, gerekse dj turnelerindeki setlere baktığınızda, Simon’ın ekskisi gibi bilgisayarın ve turntable’ın arkasında daha fazla zaman geçirmek istediğini görebiliyordunuz. North Borders çıktığından beri durdurak demeden djlik ve turne yapan Simon’ın,  orkestral bir albüm yerine  elektroniğe, deneyselliğe ve farklı seslere tekrar yelken açacağı belliydi. Mesela 🙂

 

Burada bir duralım. Bana soracak olursanız, kendisine şu andaki şanını(evet, evet garip şekilde Ultra Miami’ye çıkmış bir sanatçıdan bahsediyoruz) getiren albümler Black Sands ve The North Borders’dır. Bu albümlerin ortak noktası, popüler müziğe yaklaşan şarkı bütünlüğü ve kompozisyonlara sahip olmaları. Bu durum Pitchfork gibi yayınlarda veya hipster ortamlarda, ucuz eleştiriye kurban gidebilse de; şarkılardaki çok seslilik, elektroniğin ve enstrümanın dahiyanece harmanlanması, başarılı vokal seçimleri, melodik zenginlik ve prodüksiyon(mastering, kayıt vs) kalitesi bu albümleri eşsiz derecede başarılı kılmış, Simon Green’e sade ve sadece misliyle hakettiği tanınırlığı sağlamıştır.

Migration’a dönecek olursak, müzikal olarak kazanılan onca deneyimin ardından çıkan bir Animal Magic desem çok yanlış olmaz gibi. Mesela Ontario’yu bir dinleyin. Animal Magic’te bir kenara saklanıp 17 yıl boyunca büyüyerek dışarı fırlamış gibi duruyor. 17 yıl önceki o ilk şarkılardaki teknik yetersizliklerin ve acemiliklerin yerini deneyim ve sofistike sesler, dikkatlice üstüste konmuş katmanlar almış.

Albümle ilgili dikkatimi çeken ikinci şey ise, beni ilk dinleyişte hemen yakalayan bir melodinin olmaması oldu. Albümdeki şarkılar mırıldanacak türden değil ve bu durum önceki hiçbir albüme benzemiyor. Dinledikçe bunun sebebinin uzun melodiler yerine kısalarının tercih edilmesi olduğunu, bu kısa melodilerin de çok sesliliğin içine kaybolacak şekilde gömülmeleri olduğunu gördüm. Simon bu derinliği yıllar içinde kazandı. Albümleri dinlerseniz bunu sizler de rahatlıkla duyabilirsiniz.

Albümdeki sample’lar her zamanki gibi özenle yaratılmış. Bonobo grubunun her parmağında ayrı bir marifet olan üflemeli çalgıcısı, Days to Come’dan beri ciddi anlamda ön planda olan Mike Lesirge, bu sefer bir adım geride dursa da varlığı en güzel şekilde hissediliyor. Chet Faker(Nick Murphy)’ın vokallerini, şarkılarını seven biri olsam da ve hatta Simon Green’le birlikte çalıştıklarına epey sevinsem de No Reason’daki vokalleri yetersiz bulduğumu da söylemek isterim.

Şarkıları teker teker incelemenin benden fazlaca zaman götüreceğini düşünüyorum. Albüme adını veren Migration çok doğru bir açılış seçimi olmuş diyebilirim. Babmbro Koyo Ganda ve Ontario tekrara ilk aldığım şarkılar oldu. Şarkılar gece hayatında çalınmaya yakın, özellikle de No Reason’ın farklı versiyonları gelecektir.

Son olarak, Ptichfork’un aksine North Borders’a göre dinlemesi daha zor bir albüm olduğunu; mesela Türkiye’de Joy Fm gibi radyolarda kendine North Borders kadar yer bulamayacağını düşünüyorum. Bu albüm dinledikçe yeni şeyler bulunacak ve zamanla vazgeçilmezler yaratacakmış gibi bir his uyandırıyor. Zaman içinde albümden en sevdiğiniz şarkılar  değişecektir. İyi dinlemeler!

 

Dipnot: Plak sonunda elime ulaştı. Bu sürede de albümü defalarca dinledim ve albümün kişisel zevklerime göre North Borders’tan ve hatta Black Sands’ten geri planda kaldığını düşünüyorum. Sanırım Simon’ın son iki albümde yöneldiği enstrümental ağırlıklı rotada devam etmesini tercih ederim.

 

IMG_8049 2.JPG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s